Mit okoz a fogászati góc?

Egy beteg fogból fájdalom nélkül is kialakulhat olyan góc, ami egész szervezetünk egészségét károsan befolyásolja, a fogaktól távoli szervekben is tud gyulladást okozni. Az is már sok éve bizonyított, hogy a fogászati gócok nagymértékben hozzájárulhatnak a különböző szív és érrendszeri betegségekhez, ízületi gyulladásokhoz is.
Mi az a fogászati góc?
A góc olyan helyi gyulladás, melyből baktériumok vagy azok toxinjai, gyulladás keltő anyagok szóródhatnak szét a szervezetben, ezáltal a test más szerveiben is betegségeket okozhatnak.
Gócnak az eredeti gyulladásos betegség kiindulópontját nevezzük, ami a fogászati góc esetében legtöbbször olyan beteg fog, ami nem okoz panaszt.
Fogászati góc lehet:
- elhalt fog,
- nem megfelelően gyökérkezelt fog,
- ciszta,
- tályog,
- granuloma,
- fogágy betegség,
- krónikus ínygyulladás,
- gyulladt bölcsességfog,
- betört foggyökér.
Milyen panaszokat okozhat a fogászati góc?
- foltos hajhullás,
- allergiás bőrkiütések,
- szív- és érrendszeri betegségek,
- szemgyulladások egyes típusai,
- ízületi gyulladások,
- érgyulladások,
- vese gyulladás,
- légzőszervi betegségek,
- emésztőrendszeri megbetegedések,
- idegrendszeri megbetegedések,
- fejfájás.
Természetesen nem csak fogászati góc létezik, egyéb gyulladt szervek (mandulák, petefészek stb) is gócként működhetnek.
Hogyan történik fogászati góckutatás?
A fogászati góckutatás egy alapos fogorvosi vizsgálat, melynek során röntgenfelvétel készül, további gyanú esetén fogászati CBCT is annak tisztázására, hogy van-e fogászati góc. A fogászati góccal élő páciensek általában a másodlagos betegségekkel összefüggően keresnek fel valamilyen szakorvost, nem elsősorban a fogászati panasszal fordulnak orvoshoz. Bizonyos műtétek előtt (szív műtét, ízületi protézisek behelyezése stb) is szükséges góckutatás, mivel a szervezetben a gócból szóródó baktériumok súlyos szövődményeket okozhatnak!
Bizony volt olyan páciensünk, akinek váll műtét előtt az operáló orvos góckutatást kért. A fogászati góckutatás során kiderült mely gyulladt fogak okozhattak problémát. Ezen fogak menthetetlenek voltak, ezért eltávolítottuk őket. A beavatkozás után a páciensnek oly mértékben javultak a váll panaszai, hogy végül nem volt szükség a műtétre!
Hogyan gyógyítható a fogászati góc?
A fogat és a fogágy betegséget is kezelni kell. Ez jelenthet egy sikeres gyökérkezelést, parodontológiai kezelését, vagy akár fogeltávolítást is.
Ha azt vette észre, hogy hónapok óta hullik a haja, gyakrabban fájnak az ízületei, szokatlan bélpanaszok gyötrik, esetleg addig nem jellemző fejfájása kezdődött, szakorvosa valószínűleg fogászati góckutatásra is el fogja küldeni. Ha pedig már felkeresett több szakrendelést, de a fogorvosi vizsgálat kimaradt, jusson eszébe, hogy a fogorvosi góckutatás is egy lehetőség, mellyel esetleges fogászati góc felderíthető, és a probléma is orvosolható.
Ezért érdemes betartani a rendszeres fogászati kontroll vizsgálatokat és az ahhoz tartozó röntgen vizsgálatot is.